Masaż Shantala

Dziecięce masażyki…

W trosce o jak najlepszy rozwój naszych Podopiecznych, żłobek cały czas rozszerza zakres prowadzonych w nim zajęć. Już od maja w grupie najmłodszej tj. Dzieci w wieku 5-14 miesięcy rozpoczną się zajęcia z elementami masażu Shantala. Poniższy artykuł ma na celu zaznajomienie Rodziców z tematyką zajęć.

Kilka słów historii:
W trakcie pobytu w Indiach, Frederick Leboyer, lekarz medycyny, obserwował niepełnosprawną Hinduskę-Shantalę, systematycznie masującą swoje niemowlę. Podstawowe techniki tego masażu – nazwanego na cześć owej kobiety – masażem Shantala, Francuz przeniósł na niwę europejską.


Owy masaż jest pierwotną formą całkowitego masażu ciała Dziecka, a jego celem jest budowanie relacji z drugim człowiekiem. Odbywa się on poprzez dotyk, zbudowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Podczas masażu należy zadbać o takie szczegóły jak:
– odpowiednia, wyciszająca muzyka,
– temperatura – zarówno w pokoju jak i oliwki do masażu,
– powolne i płynne ruchy,
– utrzymywanie nieprzerywalnego kontaktu z ciałem Dziecka (nie odrywając obu rąk naraz).
Jeżeli Dziecko masowane jest przez ubranie, należy zwrócić uwagę, by podczas masażu wstępnie napiąć materiał, aby nie wałkować go swoją ręką.

Istnieją także przeciwwskazania do masażu, którymi są m.in.:
– gorączka,
– silne zmiany skórne,
– niechęć Dziecka,
– brak zgody lekarza specjalisty.

Kolejność masowanych części ciała może być różna, ważne jednak jest to, aby zawsze masować w jeden i ten sam sposób. Pozwala to Dziecku na kształtowanie organizacji w czasie oraz wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Jedynym warunkiem przy zmianie kolejności technik jest to, by twarz nie była masowana przed obydwiema dłońmi dziecka. Wynika to z reprezentacji korowej mózgu, dzięki której wiemy, że poprzez masaż dłoni niejako wstępnie stymulujemy twarz, przygotowując ją do bezpośredniego dotyku.

Masaż Shantala ulega modyfikacji w zależności od zaburzeń napięcia mięśniowego u potencjalnie zdrowych niemowląt. W zależności od Dziecka i jego dysfunkcji dostosowuje się siłę nacisku i kierunek masażu indywidualnie.
Regularny masaż to intensywne pobudzenie czucia głębokiego, które wpływa na:
– świadomość ciała i kształtowanie jego schematu,
– kontrolę i planowanie ruchów z zakresu aktywności motoryki małej i dużej,
– umiejętność stopniowania ruchu, czyli dozowanie siły z jaką należy wykonać ruch,
– stabilizację posturalną, czyli nieświadome poczucie ustawienia ciała dające stabilizację w wybranej pozycji,
– napięcie mięśniowe,
– poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego,
– płynność i kontrole ruchów.

Wraz z dojrzewaniem układu nerwowego, twór siatkowaty – wpływający na napięcie mięśniowe i stopień pobudliwości Dziecka, czyli na zdolność przyjmowania i adekwatnego reagowania na bodźce – zaczyna lepiej segregować informacje wpływające na równowagę psychofizyczną Dziecka.

Mówiąc o masażu Shantala nie sposób nie wspomnieć o podstawowym elemencie jego idei czyli budowaniu więzi poprzez dotyk i oddawaniu szacunku drugiemu człowiekowi. Mowa tu o haptonomii, czyli nauce o kontakcie psychouczuciowym. Masaż Dziecka to szczególna forma dotyku, która oprócz przyjemności wynikającej z bliskiego kontaktu, przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Sprzyja relaksacji, pomaga w usypianiu, wzmacnia odporność Dziecka oraz usprawnia pracę jego układu pokarmowego łagodząc kolki.

Kończąc ten wpis należy zacytować Fredericka Leboyer’a: ,,Pieszczoty, głaskanie i przytulanie są dla Dziecka jak pożywienie. Tak samo ważne, jak białko, minerały i witaminy.’’

Drogi Rodzicu, kolejny artykuł, który pojawi się już końcem maja, ukaże konkretne zastosowanie owego masażu w naszej grupie niemowlęcej.

Ciocia Małgosia
Ciocia Kinga