Kraina Książek

Czytelnicze czwartki w Anteczku …

Jak powszechnie wiadomo czytanie bajek wpływa pozytywnie na rozwój Dzieci, aleimg_9368 przyjrzyjmy się temu bliżej. Jakie korzyści płyną z czytania czy też opowiadania bajek?

Korzyści wychowawcze – bajki formułują system wartości Dzieci to znaczy, że pokazują co jest dobre, a co złe, różnicując to w zachowaniach bohaterów bajek, w baśniach dobro zawsze zwycięża zatem wskazują one, że warto jest być dobrym. Ponadto bajki kształtują postawę pomagania innym oraz rozwijają osobowość, pobudzają zaciekawienie światem oraz oswajają z jego różnorodnością. Baśnie podpowiadają również Maluszkom sposoby pokonywania trudności i że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Czytanie bajek Dzieciom pobudza ich wyobraźnię, twórczość i pomysłowość.

Korzyści terapeutyczne – bajki nie tylko kształtują osobowość ale również mogą ją wspierać. Dziecko poprzez utożsamienie się z bohaterem znajduje sposób oswojenia się z lękami czy obawami na przykład przed lekarzem. Bajki podnoszą samoocenę Dziecka oraz poprawiają jego nastrój. Czytanie bajek może pozytywnie wpłynąć również na relacje Malucha z otoczeniem poprzez ukazanie, że nie jest się samotnym w uczuciach takich jak strach, zazdrość, kalectwo.

Korzyści relaksacyjne – Dziecko podczas opowiadania mu bajeczki odpręża się, relaksuje, wycisza. Niektóre Dzieci podczas baśni zasypiają co oznacza, że są spokojne i zrelaksowane.

Korzyści komunikacyjne – Baśnie mogą być bardzo pomocne podczas przekazywania Maluszkom ważnych treści życiowych oraz sposobem porozumiewania się z dorosłymi na tematy istotne. Bajka pomaga również rodzicom przekazać Dziecku ważne sprawy.

W jaki sposób opowiadać bajki Dzieciom aby wszystkie z wyżej wymienionych korzyści wystąpiły?

Zatem warunki dobrej recepcji bajek i baśni to:
• wygodna pozycja ciała („usiądź wygodnie”, „wyprostuj nogi”, „oprzyj główkę”)
oraz bliskość fizyczna z Czytającym (szczególnie ważne u małych Dzieci),
• miły nastrój (np. zapalona świeca, cicha muzyka relaksacyjna w tle),
• kontakt wzrokowy Dziecka z Czytającym,
• spokojny głos,
• spokojna atmosfera przez chwilę po zakończeniu opowiadania,
• wydobycie ekspresji artystycznej z Dziecka, jego wewnętrzne przeżycia (uczucia, skojarzenia)
w formie rysowania, malowania, lepienia z plasteliny,
• opowiadanie baśni wielokrotnie w celu jej utrwalenia.

Czytamy naszym Maluchom, bo wiemy jak dobrze to wpływa na ich rozwój.

Pamiętaj o tym i TY!